Czyli ile kosztuje fotografia ślubna…

Często słyszę „Tyle pieniędzy za 10 godzin pracy?! Ja tyle zarabiam przez cały miesiąc!”. Podejdźmy jednak do sprawy od innej strony, nie zaglądając nikomu w portfel…

Jednym z najczęstszych zarzutów jakie można usłyszeć na temat fotografii ślubnej, to że jest zbyt droga. Takie zdania docierają z każdego zakątka sieci. Z kolei bardzo wielu fotografów staje w opozycji, piszą różne teksty aby bronić swoich cen, niestety wiele z nich może znaleźć uznanie jedynie u księgowych.

Ile kosztuje fotografia ślubna? (Fotograf ślubny Kwidzyn)

źródło: http://tid.im/blog/ile-nie-powinien-kosztowac-reportaz-slubny/

 

Od czasu do czasu można znaleźć również szczegółowe wyliczenia jakie ponosi fotograf w ciągu całego roku, czy pracy nad jednym zleceniem od początku do końca. Pojawia się to szczególnie gdy w sieci lądują ogłoszenia zdesperowanych, bo jak nazwać ich inaczej, klientów oferujących udział w imprezie i/lub zabawę z gośćmi zamiast uczciwego wynagrodzenia. Dużym impulsem dla fotoreporterów do stworzenia wyliczeń „kosmicznych” kosztów fotografii ślubnej są również posty typu „to musi tyle kosztować?

forum-01forum-02

Niestety, jest to nie dająca efektu i bezowocna gimnastyka, która nie skupia się na meritum. Może niedługo w rzeczywistości ktoś nawet załączy skany składek ZUS czy inne papiery z US, licząc na większe zainteresowanie.

Warto w kontekście tego tekstu zastanowić się nad definicją luksusu – jest to coś co chcemy lub po prostu przyjemnie to mieć, ale aktualnie tego nie potrzebujemy. Niektórzy w sieci zarzucają, że „Z ludzi zdzieracie ile się da! Dlaczego gdy ktoś chcę wziąć ślub musi to kosztować PRZYNAJMNIEJ kilkanaście tysięcy w ostatecznym rozrachunku? Co za BZDURY!! Fotograf za 3 000,00 PLN, myślę, że to cena z kosmosu!”

Śpieszę donieść, że występuje pewna różnica między braniem ślubu a zatrzymaniem go w czasie. Wyjście za mąż czy ożenek, to coś, czego możesz potrzebować; zatrzymanie ślubu w czasie to coś, czego na pewno chcesz. Autorzy ww. wpisów są w błędzie twierdząc, że branie ślubu jest drogie: jest to całkiem przystępne w stosunku do ogólnej ceny wesela.

Ile kosztuje fotografia ślubna? (Fotograf ślubny Kwidzyn)

 

Nie wątpię, że ślub w Warszawie kosztuje o wiele więcej niż w Kwidzynie. Wesela są kosztowne bo czyjaś troska, obsługa, przygotowanie, zaopatrywanie w jedzenie dużego przyjęcia to luksus. Odejmując chociażby ceremonie od pozostałych typowych zadań tego dnia i tak zostanie nam większa część hipotetycznego rachunku na około 15 000 PLN. Koszty nie będą o wiele większe nawet jeśli ceremonia powinna odbyć się kościele.

Główne wydatki to wszystko to co nie jest częścią oficjalnej ceremonii: miejsce(a) wydarzenia, alkohol, dania dla gości i ich kolejność, wielopiętrowy tort i ciasta, kwiaty, dekoracje, zabawy, garderoba, Twój make-up i włosy, zakwaterowanie oraz nie zapominając o temacie, Twoja chęć posiadania fotografa ślubnego, który udokumentuje te kilka godzin w wyjątkowy artystyczny sposób.

Luksusowe produkty nie usprawiedliwiają swoich cen skomplikowanym rozłożeniem poniesionych kosztów. Przykładowo, kiedy ktoś wchodzi do sklepu Chanel i rozważa zakup torebki, sprzedawca nie leci do klienta przekazywać informacji o kosztach materiałów, pracy, transportu, dzierżawy, marketingu, etc., aby usprawiedliwić cenę. Oferują markę i jej historię, jej ekskluzywność i osiągnięty status, ponadczasowy design, nienaganne rzemiosło, obsługę klienta, oraz możliwość zachowania wartości dłużej niż inne mniej elitarne marki.

Rozważając wszystkie za i przeciw, nadal będzie to niewarty zakup – dlatego, że nikt nie potrzebuje czegokolwiek spod znaku Chanel, nawet wśród ludzi, którzy potrzebują torebki – wiedzą to także nabywcy luksusowych dóbr. Niestety, gdy planowane jest wesele, niektórzy ludzie, jak np. autorka cytowanego posta, nie chcą tego zrozumieć.

Zastanów się nad długowiecznością tych drogich usług. Taki alkohol, jedzenie, a nawet tort trafią nie powiem gdzie. Miejsce i nocleg będą ulotnym tłem dla Twoich wspomnień. Kwiaty zwiędną i razem z dekoracją zostaną wyrzucone. Impreza będzie brzmieć w Twoich uszach do następnego ranka. Twój make-up się rozpłynie, a włosy oklapną w łóżku. Pozostanie suknia ślubna, ale czy będzie jeszcze jakaś praktyczna okazja, aby ją założyć?

Ile kosztuje fotografia ślubna? (Fotograf ślubny Kwidzyn)

Ze wszystkich tych niepotrzebnych, niepraktycznych i pokaźnych wydatków, fotografia i film okazują się najbardziej przydatne. Ich wartość rośnie, nawet mając negatywny stosunek do wspomnień z tego dnia.

Kiedy fotografowie decydują się honorować pytania szczegółowymi wyliczeniami rozłożenia kosztów, stawiają siebie i profesje w złym świetle. Bronią przytoczone szacunki sposobami potwierdzającymi, iż w istocie są nierozsądnie drodzy, a co gorsza, ich portfolio przestaje mówić samo za siebie.

Fotografia ślubna to niecodzienna usługa i nie ma absolutnie nakazu, aby dla klientów rewidować księgi rachunkowe. Klient również nie powinien pozwalać zaglądać sobie do portfela. Dobra fotografia ślubna to luksus na niecodzienne okazje, która wyznacza niecodzienne ceny. To nie jest produkcja przemysłowa 7 dni w tygodniu, 12 miesięcy w roku, zamawiający otrzymują dokładnie to, za co płacą.