Przystanku Woodstock – Fotograficzna retrospekcja

Z powodu, o którym napiszę niedługo, nie mogłem w tym roku być na Przystanku Woodstock. Ktoś jeszcze o nim nie słyszał?

IDEA

Przystanek Woodstock to ogromny letni Festiwal muzyczny organizowany na przełomie lipca i sierpnia w Polsce, w Kostrzynie nad Odrą. Artyści występują w jego czasie na czterech scenach: Dużej, Małej, Pokojowej Wioski Kryszny i scenie ASP. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która tym letnim koncertem chce podziękować wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim.

MUZYKA

Na każdym Przystanku Woodstock występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. Od kilkunastu lat Fundacja organizuje przesłuchanie chętnych zespołów, które chcą zaprezentować się przed ogromną publicznością. W związku z tym każda kapela (zarówno ta znana jak i debiutująca), może wysłać swoją płytę do nas swoją płytę.

Do tej pory na Przystanku Woodstock zagrały między innymi takie grupy:
Polska: Hey, Dżem, Voo Voo, Pidżama Porno, T.Love, Raz Dwa Trzy, Sweet Noise, KSU, Armia, Dezerter, Indios Bravos, Habakuk, Leszek Możdżer, Farben Lehre, Kobranocka, Lao Che, Vader, Hunter, Apteka, Łąki Łan i Projekt Republika.
Świat: Guano Apes, Die Toten Hosen, Kiling Joke, The Stranglers, Clawfinger, Kreator, Beatsteaks, Zion Train, Twinkle Brothers, Zebrahead, H-Blockx, Skindred, Jahcoustix Dog Eat Dog, Airbourne, Gentleman & The Evolution, Helloween czy The Prodigy.

SPOTKANIA

Bardzo ważnym elementem Przystanku Woodstock jest Akademia Sztuk Przepięknych. Tam właśnie spotykają się autorytety, dziennikarze, ludzie telewizji i wielkiego świata, i rozmawiają z woodstockowiczami. O czym? O wierze, prawdzie, marzeniach, przygodach i arcyciekawych drobnostkach. Każdy rok, każde kolejne spotkanie to coraz większa publiczność i zainteresowanie. Nasze namioty ASP są w stanie pomieścić kilka tysięcy ludzi i nie zdarza się, żeby były puste.

PIENIĄDZE

Pieniądze, dzięki którym organizowany jest Przystanek Woodstock, pozyskiwane są dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku. Oznacza to, że środki zbierane w ramach styczniowej kwesty są w całości przeznaczane na realizację tematu Finału, czyli zakup sprzętu medycznego.

BEZPIECZEŃSTWO

Zabezpieczenie Przystanku Woodstock oparte jest o Pokojowy Patrol, czyli grupę wolontariuszy, profesjonalną ochronę (Niebieski Patrol) oraz policję, która zajmuje się przypadkami łamania prawa.Przystanek Woodstock to najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Masa różnych ludzi spotyka się ze sobą, mieszka w jednym miejscu, razem się bawi. Co roku Policja potwierdza, że przy tak ogromnej publiczności fenomenem jest tak niewielka ilość zgłoszeń dotyczących agresji.

Przystanek Woodstock 2015 – Z relacji świadków i własnych oględzin zdjęć znajomych fotografów był to wyjątkowo zimny Przystanek. Temperatura w nocy dochodziła nawet do 5 stopni Celsjusza! Bez odpowiedniego śpiwora, swetra, bluzy i kurtki założonych na cebulkę było ciężko. Festiwal Woodstock powiększa się z roku na rok, ale nie tylko pod względem liczby uczestników. Powiększa się infrastruktura wodociągowa, zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Coraz większe uznanie na backstage dla artystów, miejsce dla mediów i wiele innych. Wiele zdjęć możecie odnaleźć w poszczególnych albumach portfolio.

W ramach zadośćuczynienia zapraszam do powiększonej galerii z roku ubiegłego. Na Flickr znalazło się wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć.

Przystanek Woodstock 2014 – GALERIA Flickr

[flickr_set user_id=”124343876@N03″ id=”72157656147160919″]